Haber

İzmir’de Metro ve Tramvay İşçileri Grevde

İzmir’de Türkiye Demiryolu İşçileri Sendikası’na üye metro ve tramvay işçileri, toplu iş sözleşmesi (TİS) müzakerelerinin sonuçlanamaması üzerine greve gitti.

Sosyal Demokrat Kamu Patronları Sendikası ile İzmir Metro AŞ adı altında yetkilendirilen Türkiye Demiryolu Personeli Sendikası arasında 625 çalışanı ilgilendiren TİS görüşmelerinden sonuç alınamadı.

Türkiye Demiryolu İşçileri Sendikası İzmir Şube Başkanı Hamdullah Giral, gazetecilere verdiği demeçte, “Haklı taleplerimize yanıt bulamadığımız için daha önceki grev kararımızı bu saatten sonra uygulamaya koyuyoruz. Herkese hayırlı olsun. bizim.” söz konusu.

Giral, grev kararı alınmasına rağmen işçilerin emeği için her zaman müzakereye açık olduklarını belirterek, “Bizi bu grev kararını uygulamaya zorlayanlar, bırakanlar düşünsün. Bekliyoruz. sizler için kapımız açık. Bu saatten sonra kimse işyerine girmeyecek. Biz gün boyu buradayız. Hep birlikte halay çekiyoruz, Alkışlarla işyerlerine grev ilanlarımızı asıyoruz.” dedi.

Daha sonra işçiler binaya “Bu iş yerinde grev var” pankartı astı.

Tarafların aralarında refah payları ve enflasyon farklarının da bulunduğu 11 unsur üzerinde anlaşamadığı öğrenildi.

Öte yandan sabahın erken saatlerinde metro ve tramvayı kullanmak isteyen vatandaşlar, duraklarda bekleyip belediye otobüslerini kullanarak iş yerlerine gitmeye çalıştı.

Duruma tepki gösteren vatandaşlardan Mehmet Kaymaz, “Saat 05.00’te işe gidiyoruz ama metro yok. Taksi bulup işe gideceğiz. Burada kaç kişi rezil oldu” dedi. söz konusu.

Grev nedeniyle bugün işe gidemeyeceğini belirten Mümin Öztürk, grevin bir an önce sona ermesini de diledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu