Ekonomi

Çinli Sunwoda Electric, Macaristan’da Pil Fabrikası Kuracak

BUDAPEŞTE, 27 Temmuz (Xinhua) — Çinli Sunwoda Electric şirketi, elektrikli araçlar için bir pil fabrikası kurmak üzere Macaristan’ın kuzeydoğusundaki Nyiregyhaza’da 580 milyar Macar Forinti (1,7 milyar ABD Doları) yatırım yapmayı planlıyor.

Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakanı Peter Szijjarto’nun Perşembe günü yaptığı açıklamaya göre, dünyanın önde gelen pil üreticilerinden Sunwoda, “binlerce” kişiye istihdam yaratacak projeye ilk aşamada 93 milyar Macar forinti yatırım yapacak. Şirketin Avrupa’daki ilk fabrikası olacak tesis, Avrupalı ​​otomobil üreticilerinin artan taleplerini karşılamayı hedefliyor.

Szijjarto, söz konusu yatırımın Macaristan’da bu yıl açıklanan en büyük yatırım ve 1 milyar avroyu (1,1 milyar ABD Doları) aşan üçüncü proje olduğunu belirtti. Bakan, projenin doğrudan yabancı yatırımların bir önceki yıla göre ikiye katlanmasını sağlayacağını ve Macaristan’ın geçen yılki yatırım rekorunu aşma kararlılığını yansıtacağını vurguladı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre Nyiregyhaza kentindeki sanayi parkında bulunan fabrikanın inşaatına 2024 yılında, üretime ise 2025 yılı sonunda başlanması bekleniyor. Fabrika, Avrupa’daki otomotiv firmalarına lityum-iyon pil tedarik edecek. .

Sunwoda, Çinli pil üreticisi Contemporary Amperex Technology Limited’in (CATL) izinden gidiyor. CATL, geçen Eylül ayında Macaristan’da bir fabrika kurmak için anlaşmalar imzaladı.

CATL’nin toplam 7,34 milyar euro (8,07 milyar ABD doları) yatırımla kurulacak fabrikasının 100 gigawatt-saat üretim kapasitesine ulaşması bekleniyor. Fabrika, son on yılda Avrupa’nın en büyük beşinci, Macaristan’ın ise bugüne kadarki en büyük sıfırdan yatırımı olma özelliğini taşıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu